Jak efektywnie zbierać siano?
Siano jest rodzajem paszy objętościowej, którą najczęściej wykorzystuje się w żywieniu bydła mlecznego i mięsnego. Proces jej przygotowania ma kluczowe znaczenie dla jakości pozyskanego pokarmu. Z tego powodu rolnicy przywiązują szczególną wagę do zbiorów zielonki. W jaki sposób uzyskują pełnowartościową paszę dla zwierząt? O etapach przygotowania siana, przeczytasz poniżej.
Jak uzyskać pełnowartościowe siano?
Uzyskanie pełnowartościowego siana to proces, który rozpoczyna się jeszcze wiele miesięcy przed zbiorami. W pierwszej kolejności dotyczy przygotowania ziemi pod uprawę trawy. W tym okresie znaczenie ma właściwe nawożenie. Nie mniej ważny jest dobór odmian traw, które sprawdzą się na danych warunkach glebowych. Następnym krokiem jest ich koszenie. Musi się ono odbywać na konkretnym etapie wzrostu traw. Najlepszy czas na to przypada wtedy, gdy łąki zaczynają się kłosić. Przegapienie tego momentu nie wpływa korzystnie na jakość siana. Powodem tego jest spadek zawartości białka, który obniża jakość pokarmu oraz pogarsza jego smak.
Po skoszeniu trawy przychodzi czas na przetrząsanie. Ma ono na celu równomierne dosuszenie zielonki, co zapobiega powstawaniu pleśni, a tym samym gwarantuje efektywne zbiory. Czynność tę wykonuje się za pomocą przetrząsarek, takich jak np. przetrząsarka Pottinger. Kiedy siano przeschnie, dopiero wówczas można je zebrać. Gotowość do zbioru da się określić podczas zaginania źdźbeł. Jeśli te łatwo się łamią, są wysuszone i gotowe do zebrania. Istnieje kilka sposobów zbierania i przechowywania zielonki. Najprostszy polega na zebraniu siana luzem przy wykorzystaniu przyczepy zbierającej. Inny dotyczy formowania siana w bele lub kostki. W tym przypadku niezbędne jest zastosowanie prasy rolującej lub kostkującej.